Ciekawostki na temat Islandii

Zorze polarne, lodowce, jeziora geotermalne, gejzery i zapierające dech w piersiach krajobrazy to główne atrakcje tego małego europejskiego kraju. Islandia jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych w ostatnich latach. Ta wyspa na północnym Atlantyku jest słabo zaludniona – ma niewiele ponad 360 000 mieszkańców – i zaskakuje i fascynuje każdego, kto ją odwiedza. Oto kilka ciekawostek o Islandii, o których być może nie wiecie, a które z pewnością chętnie odkryjecie.

1. Najbardziej wysunięta na północ stolica

Reykjavik jest najbardziej wysuniętą na północ stolicą świata, a także najludniejszym miastem w kraju, w którym mieszka ponad 60% całej populacji.

2. Brak nazwisk

Jest to jedna z najbardziej uderzających ciekawostek Islandii. Nadal oni utrzymują archaiczny nordycki system nazewnictwa, więc nie ma nazwisk, jakie znamy. Przyjmują imię ojca, do którego dodają końcówkę -son dla synów i -dóttir dla córek. Katalogi telefoniczne są uporządkowane według nazwisk, a zawód jest zwykle podany obok, aby uniknąć zamieszania lub niejasności.

Jak widać, istnieje wielka troska o zachowanie ich tradycji, języka i kultury, więc istnieją bardzo surowe przepisy dotyczące dopuszczalnych nazwisk. Te, które nie zostały jeszcze zaakceptowane muszą zostać zatwierdzone i przejrzane przez Komisję Imion Islandzkich i tak, niektóre z nich mogą nie zostać zaakceptowane.

3. Paradoksalnie, nie ma tam tak dużo lodu

Islandia po angielsku to Iceland i, choć z racji nazwy może się wydawać inaczej, na jej powierzchni znajduje się tylko 10% lodu. Miejscowi żartują z tego i twierdzą, że powinni zmienić nazwę na Grenlandia, bo tam jest prawie sam lód, podczas gdy Islandia jest prawie cała zielona.

4. Gigantyczny lodowiec

Vatnajökull jest największym lodowcem w kraju, a także największym w Europie pod względem objętości i drugim pod względem powierzchni, ustępującym tylko norweskiemu Austfonna. Jego całkowita powierzchnia wynosi 8 100 kilometrów kwadratowych, co stanowi 8% całkowitej powierzchni Islandii.

5. Bardzo częste erupcje wulkaniczne

Około 30 % terytorium stanowią pola lawy. W latach 1783-1784 jedną z najsilniejszych erupcji na wyspie był wybuch wulkanu Laki. Spowodowało to klęskę głodu, która pochłonęła prawie jedną czwartą ludności. Było to również powodem, dla którego prawie 20% ludności wyemigrowało do Stanów Zjednoczonych lub Kanady.

Jeśli wszystkie te ciekawostki sprawiły, że zyskałeś chęci, aby wybrać się w podróż na Islandię. W tym artykule sprawdzisz, co warto zwiedzić w tym kraju.