Teoretycznie taki dłuższy urlop spędzony w jakimś cichym i spokojnym miejscu zawsze powinien zadziałać korzystnie na zdrowie, ale z jakiegoś powodu nie zawsze jednak tak się rzeczywiście dzieje. To wszystko zależy. Zależy od tego, jak twój organizm funkcjonuje obecnie i z jakimi problemami teraz się zmagasz. Jeżeli bowiem masz zdiagnozowaną jakąś chorobę serca i ruszasz na wakacje, musisz niestety uważać na to, by tymi wakacjami jeszcze bardziej sobie nie zaszkodzić i by pod ich wpływem twoje zdrowie nie zaczęło jeszcze bardziej szwankować. No to jak dbać o serce na urlopie? Jak się o nie zatroszczyć w momencie przebywania nad Bałtykiem albo wypoczywania w jakimś miłym ciepłym kraju?
1 – uważaj na plażowanie
Jako Polacy jakoś tak przywykliśmy do spędzania swoich wakacji nad morzem czy ewentualnie w pobliżach jakichś oceanów. Lubimy, gdy jest nam ciepło i gdy przy okazji uzyskujemy stały dostęp do wody. W samym plażowaniu przeciętny Polak jest w stanie odnaleźć olbrzymią przyjemność, jednakże to plażowanie może być niestety zabójcze dla twojego zdrowia, zwłaszcza jeśli cierpisz na nadciśnienie tętnicze albo masz zdiagnozowaną chorobę wieńcową serca. W obu tych przypadkach długotrwałe wylegiwanie się na pełnym słońcu, zwłaszcza w godzinach koło południowych, negatywnie zadziała na cały układ sercowo-naczyniowy. Czasami takie sytuacje potrafią zakończyć się nawet udarem mózgu. Aby do niego nie doprowadzić, po prostu staraj się jak najmniej opalać, a najlepiej w ogóle zrezygnuj z tradycyjnych wakacji nad morzem.
2 – pomyśl o wakacjach poza typowym sezonem
Skoro wiesz już, jak chronić serce i wiesz, że opalanie i ogólnie rzecz biorąc długie siedzenie na słońcu nie jest dla ciebie zbyt dobre, powinieneś po prostu tego słońca unikać. Latem byłoby o to dość ciężko, dlatego fantastycznym pomysłem będzie spędzenie urlopu podczas innych pór roku. Nikt przecież nie każe ci wyjeżdżać dokładnie w lipcu czy sierpniu. Jeżeli nie masz małych dzieci i nie musisz dostosowywać się do wakacji szkolnych, śmiało możesz pojechać sobie do jakiegoś ładnego miejsca jesienią czy wczesną wiosną. Dzięki temu będziesz mógł w pełni wykorzystać cały okres wakacji, bo unikniesz nadmiernego słońca. Niektórzy idą nawet o krok dalej i spędzają urlopy zimą. To w ogóle byłby najlepszy pomysł ze wszystkich. Znajdź najlepsze biura podróży w Gdyni na stronie https://gdyniaonline.pl/.
3 – zadbaj o dietę
Jeżeli zdarzyło ci się czytać ogólne artykuły o tym, jak dbać o serce, zapewne dowiedziałeś się już, że na stan i kondycję serca bardzo duży wpływ ma stosowana dieta. Na co dzień opierasz ją zatem na samych wartościowych produktach. Starasz się jeść dużo warzyw i owoców oraz dbasz o to, by w dziennym jadłospisie nie brakowało zróżnicowanych źródeł nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Jadąc na wakacje, możesz jednak nabrać ochoty na to, by zacząć sobie bardziej folgować. Zjedzenie jednego gofra na dzień to nic strasznego, ale jeżeli będziesz zajadać się podobnymi przekąskami na śniadanie, obiad i kolację, kondycja twojego serca drastycznie się pogorszy i to zaledwie w przeciągu tych kilku dni. Nie bądź więc dla siebie zbyt surowy, ale też nie zmieniaj całkowicie sposobu żywienia. Zawsze staraj się szukać tych zdrowszych opcji. One naprawdę też potrafią być smaczne.
4 – pij dużo wody
Ta rada tyczy się poprzedniej, ale jest nawet ważniejsza, zwłaszcza jeśli decydujesz się jechać na wakacje wiosną lub latem. Na urlopie nie zapominaj nigdy o piciu wody. Zamiast próbować gasić pragnienie sokami czy wysokoprocentowymi drinkami, po prostu noś przy sobie ten najzwyklejszy i najprostszy płyn z możliwych. Pij wodę w dużych ilościach. Popijaj ją całymi dniami małymi łykami. Z alkoholu najlepiej byłoby całkowicie zrezygnować, bo akurat dla serca jest on bardzo szkodliwy.
Teraz już wiesz, co masz robić. Jeżeli natomiast po powrocie z wakacji poczujesz, że mimo wszystko stan twojego zdrowia delikatnie się pogorszył, spróbuj zainwestować w jakieś witaminy na serce i przyjmuj je przez kolejnych kilka tygodni. Dzięki nim twoje serce szybciej się wzmocni i odbuduje.