Białowieża: Park Pałacowy

Park Pałacowy to jedna z najważniejszych atrakcji, jakimi może nas oczarować Białowieża. Kto w czasie wycieczki po Białowieskim Parku Narodowym odwiedzi to miejsce, ten z pewnością miło i pożytecznie spędzi tu wolny czas. Jakie czynniki sprawiają, iż to miejsce cieszy się tak wielką popularnością? Jakie atrakcje przyciągają tu zwiedzających?

Park Pałacowy w Białowieży to ciekawy obiekt, który może oczarować i miłośników historii, i tych, którzy cenią sobie przyrodnicze skarby. Park ten powstał w XIX wieku według projektu Waleriana Kronenberga. Powstał on jako park mający służyć rosyjskiemu carowi, jednak w miejscu, w których go założono, istniał już wcześniej park należący do polskiego króla. Wiadomo, że na terenie parku liczącego sobie około 50 ha powstał pałac cesarski, który jednak nie zachował się do naszych czasów. I ten pałac, chętnie odwiedzany przez cara Aleksandra III, stał w miejscu, w którym już wcześniej istniała rezydencja królewska, służąca przede wszystkim Augustowi III. Niestety, nie wszystkie zabudowania z XIX wieku przetrwały do naszych czasów.

Uwagę przyciąga drewniany dworek myśliwski z połowy XIX wieku, obecnie służący jako siedziba dyrekcji Białowieskiego Parku Narodowego, intryguje też gmach Muzeum Przyrodniczo-Leśnego z charakterystyczną wieżą widokową, z której można podziwiać Park Pałacowy oraz Puszczę Białowieską z wyjątkowej perspektywy. Uwagę przyciąga tu również dawna stajnia oraz brama pałacowa, dwa stawy oraz obelisk, który przypomina o wielkim polowaniu króla Augusta III, które odbyło się w Białowieży w 1753 roku.

Przepiękne zieleńce posiada również Sosnowiec. Wejdź na Sosnowiec Info, żeby sprawdzić, jakie parki w Sosnowcu zasługują na szczególną uwagę.

Sam park pałacowy przetrwał do naszych czasów i wciąż urzeka swym wyjątkowym charakterem. Urządzony w stylu angielskim, przyciąga pięknymi widokami oraz ciekawą szatą roślinną. Ważną częścią pejzażu stały się malownicze stawy, pojawiło się tu również około 200 gatunków drzew. Dziś jest ich około 90, przy czym na szczególne wyróżnienie zasługują tu takie okazy, jak choina kanadyjska czy dęby czerwone. Całość robi ogromne wrażenie, a spacer po tym parku może dostarczyć każdemu z nas wielu mocnych wrażeń. Jedno jest pewne – warto wybrać się na spacer po tym parku oraz zwiedzić tutejsze muzeum. Będzie to rewelacyjne wprowadzenie do dalszych wycieczek po Puszczy Białowieskiej oraz chroniącego jej najcenniejsze fragmenty parku narodowego.