Najpiękniejsze miasta Chorwacji – Hvar i jego zabytki

Jest najważniejszym miastem na wyspie Hvar i dumą Dalmacji. Hvar to wyjątkowy ośrodek miejski, na terenie którego Chorwacja może oczarować swym bogactwem oraz różnorodnością. Dla tych, którzy spędzają wczasy w pobliskich letniskach, to miasto jest obowiązkowym celem wycieczki po wyspie. Jakimi atrakcjami może się pochwalić wyspiarska stolica?

Hvar – chorwacki skarb

W gronie najwspanialszych zabytków miasta Hvar znajduje się potężna forteca – twierdza Spanjol, której budowę rozpoczęto już w XIII wieku. W XVI wieku została rozbudowana przez Hiszpanów, a w XIX wieku dalsze prace na jej terenie przeprowadzili Austriacy. W efekcie powstała wspaniała budowla obronna, która do dziś zachwyca swymi rozmiarami oraz potężnymi murami obronnymi. Jest ona obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki do tego miasta oraz jego symbolem.

Organizacja urlopu w Chorwacji

Biura podróży zajmujące się organizacją wypoczynku na Wyspach Dalmatyńskich zachęcają również do zapoznania się z atrakcjami czekającymi na terenie tego historycznego miasta. Dumą miasta jest założony w 1612 roku teatr publiczny – najstarsza placówka tego typu w Europie.

Zabytki w chorwackim mieście Hvar

Pięknym obiektem z początków XVII wieku jest również miejski arsenał – pamiątka z czasów weneckich. W gronie zabytków sakralnych miasta wyróżnia się okazała katedra św. Stefana. Wzniesiona na przełomie XVI i XVII wieku, przyciąga wspaniałą fasadą oraz pięknymi wnętrzami. Można tu zobaczyć ciekawe ikony z XVII wieku, które są ciekawymi przykładami sztuki włosko-bizantyjskiej. Dla turystów wspaniałą przygodą jest również możliwość zwiedzenia skarbca. Tu czekają i cenne zabytki sakralne, i ciekawe obrazy o religijnej tematyce.

Średniowieczne atrakcje w Chorwacji w mieście Hvar

Szczególnie atrakcyjną kolekcję stanowią tu średniowieczne ikony, z którymi z pewnością warto się lepiej zapoznać. Ciekawie prezentuje się też klasztor franciszkański, na terenie którego czeka ciekawe muzeum. Stare mapy, rękopisy oraz numizmaty stanowią tu ciekawą kolekcję.

Ci, którzy chcą zapoznać się z historią miasta, powinni się z kolei udać do kościółka św. Marka. W jego wnętrzu urządzono ciekawe Muzeum Archeologiczne, w którym można ujrzeć ciekawe zabytki z okresu neolitu. W gronie budowli świeckich zaskoczyć może swym pięknem pałac Paladini, który jest ciekawym przykładem połączenia stylów gotyckiego i renesansowego.

Warto też przyjrzeć się uważniej bramie miejskiej, wzniesionej na przełomie XV i XVI stulecia. Ciekawym obiektem z XV wieku jest też pałac Hektorovica, który przyciąga uwagę pomimo tego, że nigdy nie został ukończony.

Więcej artykułów o niesamowitych atrakcjach turystycznych znajdziesz w serwisie morzegory.pl.