Pałac Wilanów – warszawski skarby barokowej architektury:

Kto w czasie wycieczki po Warszawie odwiedzi Wilanów, ten z pewnością żałować nie będzie. Tutejszy pałac jest nie tylko cenną pamiątką po Janie III Sobieskim, ale i jedną z najcenniejszych perełek polskiej architektury. Tu styl barokowy prezentuje swe najpiękniejsze oblicze, a pałacowe wnętrza urzekają ciekawym wystrojem oraz cennymi dziełami sztuki.

Co warto wiedzieć o rezydencji w Wilanowie?

Budowa pałacu w Wilanowie ma ścisły związek z działalnością króla Jana III Sobieskiego, o którym przypomina m. in. pomnik władcy, ustawiony w pobliżu pałacu. W niewielkiej odległości od rezydencji znajduje się też neogotycki grobowiec, który przypomina o Stanisławie Kostce Potockim oraz o jego żonie, Aleksandrze. Kamienna brama, ozdobiona rzeźbami symbolizującymi Wojnę i Pokój, budynek dawnej ujeżdżalni, w którym obecnie mieści się Muzeum Plakatu – oto atrakcje, dzięki którym wizyta w Wilanowie stanie się ciekawym doświadczeniem. Najważniejszym zabytkiem jest tu jednak pałac, którego zwiedzenie każdemu z nas dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Duma Warszawy – pałac Wilanów

Pałac w Wilanowie zachwyca swoimi rozmiarami oraz piękną elewacją, którą zdobią łacińskie sentencje oraz ciekawa dekoracja rzeźbiarska. Za jej pomocą przedstawiono cnoty królewskiej pary, a jednocześnie nawiązano do zwycięskich bitew, których w czasach Jana III Sobieskiego stoczono tak wiele. A wnętrza? Urzekają swym przepychem, bogatym wystrojem oraz cennymi dziełami sztuki, którym z pewnością warto poświęcić więcej uwagi. Nie brak tu cennych obrazów, przy czym wyjątkowe wrażenie robi tutejsza kolekcja portretów trumiennych. Warto zajrzeć do „pokoju cichego”, w którym wciąż można ujrzeć freski, wykonane w czasach, gdy w pałacu tym mieszkał Jan III Sobieski.

Pięknymi obrazami może się pochwalić pokój Wielki Karmazynowy oraz antykamera króla. W tym reprezentacyjnym pomieszczeniu oczekiwano na audiencję u króla, przy czym czas oczekiwania umilał widok tak ciekawych dzieł sztuki, jak piękna alegoria zimy, która zdobi plafon tego wnętrza.

Jeśli interesujesz się tematyką polskich rezydencji, to artykuł na temat innego przykładu pałacu znajdziesz tutaj – Polski pałac w Lesznie.

Pałac w Wilanowie to wspaniała rezydencja, której w trakcie wycieczki po Warszawie nie można pominąć

Ten cenny zabytek architektury przyciąga i miłośników sztuki, i tych, których fascynuje historia, a że otoczenie pałacu jest wyjątkowo piękne, spacer po Wilanowie każdemu sprawi wiele radości.