Podlasie, a więc kraina wielu kultur i religii

Kto chce się nacieszyć widokiem cennych perełek dawnej architektury oraz poszerzyć swą wiedzę na temat różnych religii, ten z pewnością doceni wycieczki po tak pięknej krainie, jaką jest Podlasie. Nie brak tu ciekawych kościołów oraz cerkwi, wielkie wrażenie robią też dawne synagogi oraz meczety. Tu, we wschodniej części kraju, unikalne atrakcje czekają na nas niemal na każdym kroku.

Gdzie warto się wybrać na Podlasiu?

Jakim obiektom koniecznie trzeba poświęcić swój czas, by odkryć wyjątkowy i wielokulturowy charakter tej części kraju? Podlasie to piękne miasta i miasteczka, w gronie których miejsce szczególne zajmuje Białystok. To tu czeka okazała archikatedra oraz dawna synagoga, obecnie wykorzystywana jako galeria sztuki, to tu czekają współczesne cerkwie, urzekające swymi rozmiarami i pięknymi wnętrzami. Wiekową synagogą może się pochwalić Tykocin, z kolei w Supraślu czeka prawosławny monaster z obronną murowaną cerkwią – jedną z nielicznych budowli tego typu na ziemiach polskich.

Cerkwie i kościoły

Podlasie to również ogromna ilość drewnianych cerkwi, wśród których wyróżniają się obiekty w Koterce, Grabarce i Trześciance. Podobnie jak Łańcut na Podlasiu (więcej o Łańcucie na infolancut.pl) może on się pochwalić wieloma atrakcjami tego typu. To również tatarskie wioski, na terenie których do dziś czekają na nas drewniane meczety. Kto zajrzy do tak uroczych miejscowości, jak Bohoniki i Kruszyniany, ten nie tylko nacieszy się widokiem pięknych zabytków, ale też zdobędzie wiele cennych wiadomości na temat polskich Tatarów, ich kultury oraz historii. Wycieczki po Podlasiu mogą się zatem dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą, a czas spędzony na terenie tej krainy dla nikogo z nas nie będzie czasem straconym.